מבית מזון - תגובה יהודית לרעב

MAZON מודאגים מהשפעת החלשת הדמוקרטיה על הביטחון התזונתי בישראל

הודעת ארגון MAZON – a Jewish Response to Hunger:

השבוע העבירה כנסת ישראל את החקיקה הראשונה במסגרת כוונתה של ממשלת נתניהו לשנות את מערכת המשפט במדינה, באמצעות פגיעה קשה ביכולתם של בתי המשפט לבחון ולהסדיר החלטות ממשלה שונות.

“אנחנו מזועזעים מצעדיה של ממשלת ישראל שמטרתם לפורר את הבסיס הדמוקרטי של האומה, אבל שואבים השראה ממאות אלפי הישראלים הנאבקים למען צדק ודמוקרטיה”, אמר הרב יואל פיטקובסקי, יו”ר מועצת המנהלים של MAZON – תגובה יהודית לרעב. “עם זאת אסור לנו לשכוח  את העובדה שלמעלה מ-1.5 מיליון ישראלים מכל הדתות והרקעים נאבקים בחוסר ביטחון תזונתי. ההשלכות השליליות של תהליך החלשת הדמוקרטיה יפגעו באופן לא פרופורציונלי באלה שחווים רעב, שתמיד סובלים יותר מכולם בתקופות של סערה כלכלית וחברתית. אסור להתעלם מהישראלים האלה – ללא קשר למוצא אתני, דת או רקע. אנו ב-MAZON ממשיכים לתבוע מבעלי הכוח לקחת אחריות ולקיים את הבטחותיהם לטפל במשבר הרעב בישראל”.

מוקדם יותר השנה העבירה כנסת ישראל תקציב דו-שנתי, שכלל הגדלה משמעותית במימון התוכניות לביטחון תזונתי: 46 מיליון ש”ח לארגוני החברה האזרחית הפועלים בנושא, תוספת של 90 מיליון ש”ח למיזם הלאומי לביטחון תזונתי, ותקציב היסטורי של מיליארד ש”ח מהכספים הקואליציוניים עבור כרטיסי מזון הניתנים על ידי הממשלה.

“בעקבות ההצבעה בכנסת השבוע, MAZON ושותפינו בישראל מחויבים מחדש לתבוע צדק ולדרוש פתרונות ארוכי טווח להתמודדות עם חוסר הביטחון התזונתי”, המשיך הרב פיטקובסקי. “חשוב מאוד שממשלת נתניהו תכיל קריטריונים הוגנים ושוויוניים בקביעת הזכאות לתוכנית כרטיסי המזון החדשה. אסור להם לחזור על טעויות העבר, כאשר הסיוע לא הגיע לכל הקהילות המתמודדות עם שיעורי רעב גבוהים, כולל ערבים ישראלים. בנוסף, לא נאפשר לממשלה הזו לבטל גופים קריטיים כמו המועצה הלאומית לביטחון תזונתי, ונתבע שקיפות ואחריות על כל תוכניות התמיכה הממשלתיות. זה הזמן להגביר את מאמצינו להבטיח שכל הישראלים חסרי הביטחון התזונתי יוכלו לממש את זכותם לקבל תמיכה וסיוע”.

מאז הקמתה ב-1985, פועלת MAZON לטיפול ברעב בישראל. בשיתוף עם 16 ארגונים ישראלים, MAZON בונה את התשתית לקידום פתרונות ארוכי טווח למיגור הרעב בקרב כל הישראלים.