מבית מזון - תגובה יהודית לרעב

ככה נראה רעב

רחל  (אמצע שנות ה-30), אם לארבעה ילדים. האב, בעלה לשעבר, מרצה עונש מאסר בכלא על עבירות סמים

אם הילדים לא משאירים כלום, אני מדלגת על הארוחה ההיא לחלוטין, ואז כל מה שאכלתי באותו יום הוא הכריך שאני מקבלת בעבודה. זה מה שקרה היום. אם לא היו ארגונים לחלוקת מזון, הייתי כנראה גונבת אוכל כדי שהילדים שלי לא יהיו רעבים

"אף פעם לא חשבתי שאגיע למצב הזה. כשהייתי ילדה היה לי תמיד כל מה שאני צריכה, ואחר כך, תמיד עבדתי קשה והתפרנסתי. עד שקרעתי את המיניסקוס שלי לפני כמה חודשים. עכשיו אני יכולה לעבוד רק במשרה חלקית, כי בצהריים הכאב כבר כל כך נורא שאני בקושי יכולה לעמוד בזה. ככה אני נאלצת לקיים את המשפחה שלי משפחתי על 5400 שקלים בחודש – 2300 מהמשכורת שלי ו- 2100 מביטוח לאומי ומזונות. זה לא מספיק לתשלום החשבונות, כי רק שכר הדירה הוא חצי מההכנסה.

 

אני חיה עכשיו במעגל קסמים אכזרי. בגלל הפציעה בברך, אני לא מרוויחה מספיק כסף להרשות לעצמי את סוג הביטוח בריאות שיכסה את הניתוח שאני צריכה כדי שאוכל לחזור לעבודה מלאה. אז אני ברשימת המתנה ארוכה לניתוח. בינתיים, אני לא יכולה להרשות לעצמי אינטרנט, אבל הילדים צריכים אינטרנט בשביל העבודות לבית הספר. גם מאיימים לפנות אותנו מהדירה, כי העלו לי את שכר הדירה ואני לא מצליחה לעמוד במחיר החדש. ניסיתי לקבל עזרה מהדיור הציבורי, אבל הם הציעו לי רק דירות עם הרבה מדרגות שאני לא יכול לעלות בגלל הברך שלי. אבל מכיוון שלא אובחנתי כנכה באופן רשמי, רשות הדיור הציבורי אומרת שאם אסרב לקבל את הדירות האלה עם המדרגות, למרות שאני לא יכולה לעלות אותן, הם לא יעזרו לנו. אולי בסופו של דבר נצטרך לגור ברחוב.

 

אני עושה כל מה שאני יכולה כדי שהילדים שלי לא יהיו רעבים. הרבה פעמים אני לא אוכלת כדי שהיה להם מספיק. יש ימים שאני מחכה לשאריות שהם משאירים בצלחות שלהם, וזו ארוחת הערב שלי. אם לא נשאר כלום, אני מדלגת על הארוחה ההיא לחלוטין, ואז כל מה שאכלתי באותו יום הוא הכריך שאני מקבלת בעבודה. זה מה שקרה היום. אם לא היו ארגונים לחלוקת מזון, הייתי כנראה גונבת אוכל כדי שהילדים שלי לא יהיו רעבים.

 

אם הייתה לי הזדמנות להגיע לכנסת הייתי שואלת את הח"כים מה הם היו עושים אם הם היו במצבי? אולי אם הם היו מבינים את הקשיים שלנו הם היו מעלים את שכר המינימום. ואולי גם היו משנים את החוק לגבי מזונות בתשלום ממשלתי. לפי החוק שקיים עכשיו, אם הייתי מרוויחה שקל אחד יותר, היו מפסיקים לי את המזונות. ואז מה? הרי אותו שקל נוסף הוא לגמרי לא מספיק כדי שתהיה לנו קורת גג".