מבית מזון - תגובה יהודית לרעב

איילה (68), גרה בכרכור. אם לשלושה ילדים בוגרים וסבתא לשישה נכדים ועוד אחד בדרך. יחד איתה גרים באופן זמני בתה ההרה, בנה הגרוש ובעלה לשעבר של בתה הגדולה

לא הצלחתי לשלם את חשבון החשמל כבר חודשיים ואני כל הזמן חוששת שינתקו לי אותו. הכל בבית מקולקל, אבל אני לא יכולה להרשות לעצמי לעשות תיקונים. אני חותכת עשרה שקלים מכאן ועשרה שקלים משם כדי לקנות אוכל למשפחה

"בקושי יש לי כוח לקום בבוקר, אבל אני חייבת כדי לטפל בילדים שלי. הם הצליחו להסתדר בעצמם לפני כן, אבל כולם עוברים עכשיו תקופה קשה. אז מה אני יכולה לעשות חוץ לתמוך בהם? בת אחת, שהייתה מרוויחה 10,000 שקל בחודש עברה לגור איתי כי היא בהריון מסוכן ונאלצה להפסיק לעבוד. אני תומכת בבני הגרוש מכיוון שהוא חזר ללמוד כדי לקדם את עצמו. בתי הבכורה, שהיא גרושה עם שני ילדים, גם צריכה את עזרתי כי היא לא מרוויחה מספיק כדי לשלם את החשבונות שלה.

כדי לעזור לילדים שלי מקצבת פנסיה של 3000 שקל לחודש, אני מוותרת על הרבה דברים. אני כבר לא יכולה לצאת עם החברים שלי, וזה משפיע מאוד על מצב הרוח שלי. לא הצלחתי לשלם את חשבון החשמל כבר חודשיים ואני כל הזמן חוששת שינתקו לי אותו. הכל בבית מקולקל, אבל אני לא יכולה להרשות לעצמי לעשות תיקונים. אני חותכת עשרה שקלים מכאן ועשרה שקלים משם כדי לקנות אוכל למשפחה, אבל אני יכולה להרשות לעצמי רק דברים כמו מקרוני ותפוחי אדמה, ומעט עוף וכמה ירקות. קודם כל אני נותנת אוכל לילדים, ואם יש מספיק אני גם אוכלת. החברים שלי כועסים על זה שאני דואגת לבן הגדול שלי במקום לדאוג לעצמי, אבל מה אני יכולה לעשות? הוא לומד כדי לקדם את עצמו, אז אני מעדיפה להיות רעבה מאשר לראות אותו נופל לסמים כמו כל כך הרבה אחרים.

התרגלנו לאכול פחות, אבל יש דברים שאנחנו יכולים רק לחלום עליהם. הייתי רוצה שיהיה לנו אוכל בריא עם ריח טוב. זה לא שאין שום דבר במקרר, אבל כשאני פותחת אותו ורואה רק לחם, לא בא לי לאכול. הייתי בדיכאון במשך שלושה ימים כי הייתי במחשבות על איך אוכל להכין ארוחה נחמדה לראש השנה.

אני מנסה להשיג איזו הלוואה או תרומה, אבל הבנק סירב לי ואני לא יודעת מאיפה לבקש עזרה. הלכתי למשרד הרווחה, אבל שום דבר לא יוצא מזה. אני לא מוכן לחשוף יותר מדי פרטים על החיים שלי. בשביל מה? כל מה שהם רוצים לתת לי זה כל מיני עצות. אבל מדיבורים אי אפשר לשלם את החשבונות. אני מתביישת לבקש עזרה באוכל, כי זה אומר שממש הגעתי לתחתית וגם כי ההרשמה לזה תחשוף את המצב שלי להרבה אנשים שאני מכירה.

 אני חושבת שהממשלה צריכה לטפל יותר טוב בקשישים, בנזקקים ובחולים שלא יכולים לעבוד. לדוגמא, אם הבת הבכורה שלי תצליח להרוויח שקל אחד יותר ממה שהיא מרוויחה, הממשלה תבטל את המזנות שלה. איפה כאן ההגיון? הרי היא צריכה גם את המשכורת וגם את המזונות כדי להסתדר. אני חושבת שקשישים לא צריכים להתחנן או לחטט באשפה כדי לאכול ושצריך לחלק אוכל בצורה שבה אלה שמקבלים לא יהיו חשופים. גם הייתי רוצה שהבנקים יהיו גמישים יותר ויתנו הלוואות לנזקקים, במקום רק לעשירים. בינתיים אני מתנחמת בכך שאני יודעת שאלוהים יעזור לי. אני יודעת שהוא לא משלם את החשבונות, אבל הוא עוזר בדרכים אחרות. "